Правильна робота опалювального обладнання, печей, камінів забезпечується наявністю димоходу. Через цей пристрій відводять відпрацьовані продукти згоряння, забезпечується нормальний приплив свіжого повітря для горіння вогнища. Стабільна та надійна робота димохідної труби залежить від двох основних факторів: перетин каналу та висота встановлення над дахом.
Висота димоходу над покрівлею
Під поняттям «висота димаря над дахом» мається на увазі відстань між горизонтальним рівнем вихідного каналу труби та верхньою точкою скатної покрівлі. Відхилення від рекомендованих значень обіцяє проблемами при експлуатації камінів та печей, виникненням пожежонебезпечних ситуацій та несе потенційний ризик здоров’ю та життю людини. Монтаж – виконуватись на підставі попередньо проведених розрахунків. Підібрана за всіма правилами, висота димаря над дахом забезпечує наступні експлуатаційні показники:
- не дозволяє відпрацьованим газам потрапляти назад у приміщення;
- забезпечує нормальну та стабільну тягу каналу;
- забезпечує приплив кисню у вогнище у потрібній кількості;
- підвищує ефективність роботи камінів, печей до 15 – 20%;
- сприяє кращому згорянню твердого палива, скорочує його витрати.
Параметри для розрахунку висоти труби
Рівень димаря над дахом визначається виходячи з деяких показників. За виконання розрахунків орієнтуються на:
- тип покрівлі (плоска або скатна);
- нахил скатної покрівлі;
- переважний напрямок вітру в регіоні;
- наявність бар’єрів біля будинку (насадження, споруди).
Основні правила вибору висоти димоходу
Для всіх плоских покрівель існує правило: висота димаря щодо горизонтальної лінії розташування даху має становити не менше півметра (500 мм).
Для скатних конструкцій існує низка інших рекомендацій. До основних правил вибору висоти конструкції, виходячи з її віддаленості від скатної покрівлі, відносяться:
- Якщо димар розташований на відстані від вершини даху на відстані до 1,5 м, то мінімальне значення висоти знаходиться на рівні 500 – 550 мм від даху.
- При розміщенні труби з віддаленням 1,5 – 3,0 метра її висота від верхньої точки зіткнення з покрівлею повинна становити 0,5 метра.
- При віддаленні труби понад 3 метри, при проектуванні слід накреслити лінію з 10 градусним відхиленням від горизонтальної осі даху. Висота димоходу повинна бути не нижчою за накреслену лінію.
Залежність висоти від перерізу димоходу
До одного з важливих критеріїв, що враховуються при облаштуванні димоходу, відноситься відстань від решітки топки до верхньої точки вихідного каналу. Мінімально допустиме значення – 5 метрів. Оптимально, коли виліт труби від рівня розташування топки становить 6 метрів.
До кожного конкретного випадку підбирається труба з певним перерізом. Відхилення від рекомендованих параметрів може призвести до негативних наслідків. У деяких будинках, зважаючи на слабкий вітер, наявність будівель, дерев, просто необхідно підняти димар вище розрахункового значення. Тут важливо враховувати, що надто великий виліт труби знижує аеродинамічні властивості конструкції. Це пов’язано з тим, що з проходженням диму довгою ділянкою він швидше остигає, значно знижуючи тягу.
Проектування димоходу опалювального обладнання краще довіряти фахівцям. Однак такі знання не завадять і власникам приватних будинків. Вони допоможуть уникнути типових помилок, при самостійному облаштуванні камінів, печей та системи відведення відпрацьованих газів.