Чому димить камін

/ Каміни / By

Неправильну роботу печей та камінів у ряді випадків їх власники можуть помітити самі. Найчастішими видимими ознаками неякісного функціоналу обігрівача є такі явища, як:

  • значне утворення диму під час роботи агрегату;
  • неправильна тяга, коли дим і продукти згоряння не виходять через трубу назовні, а частково втягуються назад у приміщення;
  • опалювальний ефект, утворення тепла нижче, ніж закладено виробником, ресурси споживаються оптимально. Цю несправність можна помітити тільки якщо проблема позначена яскраво виражено, або споживач є професіоналом.

Зрозумівши, що піч або камін працюють несправно, важливо продовжити спостереження, щоб відповісти на такі важливі для аналізу причин та визначення порядку наступних дій:

  1. Що супроводжує несправність, чи виникла вона раптово, без втручання будь-яких зовнішніх або внутрішніх факторів або є обставини, які могли вплинути на стан справ, що склався.
  2. Як розвивається процес задимлення: починається він відразу ж після початку роботи агрегату, або з’являється через певний час від моменту розпалювання.
  3. Час, протягом якого триває димлення, його інтенсивність, наявність слабшання чи наростання негативних процесів, чи спостерігається мимовільне припинення.

Ці та інші спостереження дають можливість визначити причину до приходу майстра або спробувати самостійно виправити недолік (за наявності відповідного досвіду або якщо вирішення питання не потребує спеціальних знань та навичок).

Професіонали виділяють 6 основних причин, через які піч або камін димлять і працюють неправильно:

  1. «Перекидання» тяги. Виникає найчастіше у тому випадку, якщо був розпалений камін/розтоплена піч, які до цього не функціонували тривалий час. Як правило, до цього тяга в обігрівальному приладі була ідеальною. Застоявшийся повітряний потік в агрегаті просто змінив напрямок і став направленим не на вулицю, а в приміщення.

    Такий стан справ може скластися будь-якого сезону незалежно від погодних умов або їх зміни.

    Нормалізувати тягу в цих умовах можна, якщо створити так званий «протікання» повітряним масам, підвищивши температуру повітря в димарі. Для цього можна, наприклад, кинути запалений папір у вихідний отвір або скористатися методами, запропонованими виробником агрегату в інструкції, посібнику з експлуатації.

    Кращою профілактикою «перекидання» тяги, або як її ще називають «повітряної пробки», є регулярне розпалювання каміна або печі.

  2. Неправильна будова димаря. Найчастіші огріхи конструкції – недостатня висота оголовка та неправильна конфігурація його козирка. Оптимальна висота труби димоходу визначається кожним виробником самостійно для певної конструкції опалювального приладу та фіксується в інструкції. Проте можна орієнтуватися і на загальні правила. Які, наприклад, рекомендують з метою перешкоджання вихровим потокам і нівелювання негативної турбулентності, робити димар вище даху ковзана не менш як на півметр.

    Проблема часто виникає, коли на вулиці посилюється вітер. Крім оцінки конструкції та порядку встановлення труби, впоратися з нею допоможе установка вітрозахисного козирка.

  3. Відсутність або недостатня потужність розподільчого короба, якщо один димар об’єднано кілька камінів. Усунути таку проблему (якщо вона не пов’язана з підвищеним рівнем забруднення димоходів продуктами згоряння) можна лише переробивши, удосконаливши конструкцію.
  4. Проблеми герметичності. Вони можуть бути пов’язані з недостатньо герметичними димарем або дверцятами топки. У цьому випадку рекомендується перевірити на відповідність вимог всіх конвекційних та вентиляційних деталей та елементів конструкції, а також оцінити цілісність димоходу. Проблема розгерметизації загрожує не тільки неправильною тягою та задимленням усередині приміщення, але й високим ризиком пожежі. У випадку, якщо функціональних пошкоджень не виявлено, слід максимально щільно прикривати дверцята топки.
  5. Засмічення повітроводів або димаря. Особливо часто така проблема зустрічається в звивистих трубах, що мають багато поворотів, трубах. Усунення пов’язане зі збільшенням частоти очищення димоходу та повітроводів конструкції.
  6. Дим і іскри вилітають із труби епізодично, ніби «чергами». Дозволяє регулювання тяги за допомогою зменшення кількості дров в закладці, використання дров із мінімальним вмістом смолистих речовин.