Вогонь – поняття саме собою міфічне, навколо якого є безліч легенд і сказань. Хто не знає птаха Фенікс, що відродився з вогню? Глибоко корінням в історію йде звичай бігти розпеченим вугіллям у пабі, не розплескавши пива.Навколо джерела домашнього вогню, вогнища, каміна, сказань і міфів теж достатньо. Причому деякі з них є настільки стійкими, що навіть відкриття сучасності не можуть переконати тих, хто вірити в них. “Гаряча десятка” найстійкіших легенд про камін, печі виглядає таким чином.
Міф десятий: Хороша піч – це та, що здатна зберігати вогонь, що горить, протягом всієї ночі
Безумовно, раніше, коли конструкція печі була вкрай простою, а декоративних елементів (вони ж – захисні, що зберігають тепло облицювання) було мінімум, така якість була не просто важливою, а вкрай необхідною властивістю печі або каміна. Сьогодні все змінилося. Сучасний чавунний агрегат з великою топкою та ефективною системою контролю руху повітряних потоків здатний зберігати температуру в приміщенні, де він встановлений, тривалий час, протягом кількох годин, залишаючи її на всю ніч і навіть ранок комфортною.
Міф дев’ятий: вогонь у печі повинен обов’язково горіти, щоб язики полум’я були чітко видні
Насправді, це красиво та ефектно лише на рекламних плакатах. Потужні язики полум’я – пряме свідчення, що потужність працюючого агрегату завищена. До чого це може спричинити? До швидкого прогоряння стінок, скорочення терміну корисної дії, раннього виходу обладнання з ладу. А також – до підвищеного ризику займання, низького рівня пожежної безпеки. Вугілля, що тліє, ледь помітний помаранчевий блиск вогню – найкраще рішення, що свідчить про правильну роботу системи.
Міф восьмий: гарна піч – це та, що працює на звичайному вугіллі
Просте вугілля – досить примхливе паливо. Воно не тільки виділяє багато сірки в процесі його спалювання, а й поступово руйнує цеглу. При цьому камін або піч мають бути сконструйовані з урахуванням використання вугільного палива. А, наприклад, для дров’яних агрегатів слід використовувати лише дрова.
Міф сьомий: будь-які пічні дрова однакові, вид та тип деревини для спалювання не важливі
Деякі споживачі вважають, що сорт деревини, з якого були виготовлені дрова, не має жодного значення, ніяк не відбивається на властивостях цих дров. Насправді, на якість та експлуатаційні характеристики дров впливають практично всі характеристики деревини, що використовується для дров:
- порода: деякі (наприклад, дуб, бук) горять довше та виділяють більше тепла. Інші (наприклад, вільха) добре захищають від кіптяви, чистять систему. Є й небезпечні породи, що виділяють отрути під час горіння, використовувати які категорично не рекомендується;
- вологість. Вона важлива не лише з точки зору оптимального розпалювання та тривалості горіння матеріалу. Сирі дрова при горінні можуть накопичувати, виділяючи у повітря шкідливі токсини та бути вкрай небезпечними для людини та атмосфери. Необхідна вологість деревини, що йде на дрова для опалювальних приладів, не повинна перевищувати 20%.
Міф шостий: відкриваючи дверцята печі, можна набагато ефективніше прогріти приміщення
Насправді це докорінно неправильно з погляду фізики. Так, відкривши дверцята, можна отримати сплеск, виділення величезної кількості тепла. Але потім тиск врівноважить його розподіл і, щоб отримати те саме, що при закритих дверцятах кількість тепла доведеться спалити набагато більше палива. Не кажучи вже про те, що небезпека задимлення з відкритими дверцятами істотно зростає. Для тих, хто не готовий відмовитись від думки про те, що закрита піч може виробляти стільки ж тепла, скільки і відкрита, рекомендуються спеціальні каміни та печі з відкритою топкою. При зовнішньому ефекті відкритого вогню, вони позбавлені перелічених вище недоліків, так як їх конструкція спочатку передбачає такий тип експлуатації.
Міф п’ятий: використовувати камін чи піч у місті забороняє закон
Природоохоронні організації багатьох розвинених країн постійно виступають з ініціативами обмеження чи повної заборони використання тих чи інших технологій, агрегатів чи практик, які шкодять довкіллю. Наприклад, закликають відмовитися від бензинових двигунів на авто чи куріння. Такі ініціативи, безумовно, корисні з багатьох поглядів, але абсолютні заборони не вирішують проблеми, і навіть можуть породжувати нові. Але це не означає, що їх треба ігнорувати. Розумний облік таких закликів полягає у придбанні безпечних, що пройшли багатоетапні контролі агрегатів (камінів та печей) від відомих виробників із репутацією.
Міф четвертий: після кожного використання обігрівальне обладнання має бути ретельно очищене від золи та кіптяви.
Незважаючи на те, що це було б приємно поборникам чистоти і зовні виглядає естетично та привабливо, попіл виконує важливу практичну функцію при розпалюванні,і роботі каміна. Шар незгорілих залишків продуктів горіння дозволяє захистити стінки агрегату від перегріву, постійного впливу надвисоких температур. Це, своєю чергою, підвищує термін корисної експлуатації устаткування. Крім того, зола зберігає тепло, дозволяючи швидше розпалити вогонь, заощадити паливо і час на повторне розпалювання печі. Єдине, за чим треба стежити – щоб золи не утворювалося надто багато. Це, навпаки, знизить і естетику, і корисні властивості конструкції.
Міф третій: не можна встановлювати камін, якщо кухня (або приміщення, де його встановлено) обладнана витяжкою
Так, надпотужна витяжка може затягувати дим через вентиляційні отвори, заважаючи нормальному функціоналу. Але це не привід відмовитись від витяжки (вентиляції) або від каміна. Головне – правильно підійти до вирішення проблеми. Наприклад, обладнати піч системою зовнішнього підведення (забору повітря), продумати якісну систему герметизації, оснастити обладнання технологією контролю тиску в димоході та витяжці. Але довіряти таку роботу слід лише досвідченому професіоналу.
Міф другий: печі та паливо для них – це дуже дорого
В чому справедливість такого твердження залежить від типу дров, які використовує споживач. Але, враховуючи величезну тепловіддачу, що досягає майже 90%, можна дійти невтішного висновку, що дров’яні і вугільні печі – ефективний і економічний тип обігрівального устаткування. До того ж, якщо йдеться про дачу, їх можна використовувати не весь опалювальний сезон, а лише тоді, коли це потрібно.
Міф перший: печі шкодять навколишньому середовищу
Можливо, кілька десятиліть тому викиди продуктів згоряння в атмосферу були справді суттєвими. Сучасні печі і каміни викидають у повітря мінімальну кількість продуктів згоряння, практично повністю використовуючи ресурс. А існуючі системи очищення та контролю роблять шкідливий вплив і зовсім мінімальним або повністю нівелюють його.